10 Temmuz 2011 Pazar

Temmuz 2011 GaillacBugün Toulouse'a 1saat 20 dakika uzaklıkta ki Gaillac'a gittik. Arkadaşım Lyd ve ben ikimiz bu hafta sonu ne yapalım derken fikir Lyd'den çıktı. Öğlen saat 12 de tren garında buluştuk. Ben Türkiye'de trenle hiç yolculuk etmemiştim. Burada ise sadece bir defa trenle yolculuk ettim ve bu yüzden trenle gitmek fikri çok eğlenceli geldi. Tren garına gidip biletimizi otomatik makinadan aldık ve panadon trenimiz nereden kalkacak diye ararken trenle değilde otobüsle gideceğimiz öğrendiğimizde ikimizinde surat ifadesi görülmeye değerdi. Belki biz yanlış anlamış olabiliriz diye ısrarla görevliye Gaillac'a gideceğiz tren için bilet aldık diye tekrar tekrar anlatırken kendimizi şehirler arası otobüste bulduk. Sonradan anladık ki Toulouse Gaillac arası demiryollarında çalışma olduğu için tren seferi yapılamıyormuş. İnsanları mağdur etmemek içinde her yarım saatte bir karşılıklı otobüs seferleri düzenlemişler.
Kısa ve bunaltmayan bir otobüs yolculuğundan sonra Gaillac'a geldik. Burası ortağçağ atmosferini özenle koruyan bir şehir. Şehir merkezine tren garından 10 dakika yürüdükten sonra ulaşabiliyorsunuz. Şehir küçük ve oldukça sessiz....Şehir merkezine ilk girişimizde bizi bu yapı karşıladı. "Hotel de Pierre de Brens" Pierre de Brens ailesi 13. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar bu evde ikamet etmişler. Pierre de Brens kim derseniz gerçekten bilmiyorum bilen birisi çıkarda beni de bilgilendirirse sevinirim. Daha sonraları bu bina 1825 ten 1850 yılına kadar hapisane olarak kullanılmış.
Bu bölgeye adı veren Tarn nehri...
Hepsi birbirinden eski bu evlere gerçekten çok güzellerdi. Yukarıda ki fotoğrafta görülen bu iki bina arasından akan nehir evin güzelliğine daha bir güzellik katmıştı.Burasıda şehrin merkezi... Şehrin sembolü "horoz", bu çeşmede fiskiyenin üzerinde bir horoz figürü bulunmakta...
Hepsi birbirinden güzel ve eski sokaklarda dolaşmak çok keyifliydi.

Bu iki gelin arabası şehrin atmosferine bir nebzede olsa ayak uydurmayı başarmıştı.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder